baner
niedziela, 24 stycznia 2021 roku
powiększ czcionkę  large default small
wersja tekstowa
Start Komunikaty Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn w Wilnie już działa!
Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn w Wilnie już działa! PDF Drukuj Email
eige

Podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn[1] w dniu 21 czerwca 2010 roku Dalia Grybauskaite powiedziała, że na Litwie, gdzie znajduje się siedziba instytutu, problemy związane z równością kobiet i mężczyzn są jak wszędzie, np. różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, ale cieszy się, że w końcu instytut rozpoczął swoją działalność.

Daniela Bankier z Komisji Europejskiej przedstawiła najnowszą kampanię Unii Europejskiej pt. „Jednakowe wynagrodzenie za pracę o tej samej wartości”, w której Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej[2] jest multiplikatorem, oraz wyniki najnowszego sondażu Eurobarometr z którego wynika, że przeciętna różnica w zarobkach w całej UE wynosi 18 % i że 70 % badanych osób obojga płci jest za jej zniwelowaniem.

Zapowiedziała również kontynuację akcji na temat zwiększenia udziału kobiet w gremiach podejmowania decyzji: kobiety są liderkami na uniwersytetach, natomiast później nie przekłada się to na ich obecność na wyższych stanowiskach.

Capitolina Diaz z hiszpańskiego Ministerstwa Równości Płci wskazała, że nie ma europejskiego powszechnego prawa na temat parytetów, natomiast nadal jest bardzo niski przeciętny udział kobiet w parlamentach EU. W 2004 roku było to 27 %, a w 2008 roku było to zaledwie 28%, więc widać że żaden postęp w tej dziedzinie samoistnie nie nastąpi.

Virginja Langbakk, dyrektorka Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn poinformowała, że instytut zaczął już prace nad opracowaniem wskaźników do raportów UE na temat wykonania zaleceń Pekińskiej Platformy Działania. Pierwszą prezydencją, która będzie beneficjentem pracy instytutu będzie Polska w 2011 roku.

[1] http://www.eige.europa.eu/